DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Aktuality

Vítejte na stránce www.carokramek.cz v sekci Aktuality

 

Aktuální informace ke zdraví a ročním obdobím




 

Leden - přechod od Větru ke Slizu

"Na přechodu období vznikají vždy choroby. Choroby když vznikají, oběti se konají." Těmito chorobami mohou být chřipky, angíny, nevolnosti a trávící potíže, bolesti zad zejména bederní a křížové části, ale také psychické poruchy, stres, deprese a pocity psychické lability či neřešitelnosti situací. V tomto přechodovém období je dobré udělat důkladnou očistu nejlépe s projímadlem, abyste nemuseli "vykonávat oběť" v podobě zdravotních či psychických potíží. V chladných zimních měsících se zvyšují Vítr a Sliz. Vítr je rychlejší, proto se zvyšuje na začátku zimy. Vítr v lednu předává moc Slizu. Sliz je pomalý, stálý a líný, zvyšuje se pomaleji a poznáme to ve druhé polovině zimy s vrcholem koncem zimy - v dubnu.

Víkendový očistný program

Při přeměně potravin na živiny vznikají v těle odpadní látky. Regulátor Sliz, který má na starosti konstrukci a regeneraci tkání, shromažďuje kromě stavebního materiálu cokoliv např. známky, mince, starožitnosti, kameny, lidi do týmu, pivní etikety, harampádí a také odpady (amu), které vznikají v lidském těle. Aby se Sliz nezahltil nahromaděnými odpady a popelem (amou), je vhodné mu pomoci důkladnou očistou a ájurvédskou masáží. Víkendový očistný program je popsán knize Ájurvéda česky na straně 197.

Stručný návod

Vyhraďte si jeden den volna. Večer před tímto volným den snězte lehkou večeři, například polévku s pečivem. Druhý den ráno (v očistný den - v den volna) si vezměte projímadlo. Jako projímadlo doporučuji použít 1 polévkovou lžíci glauberovy soli (síran sodný bezvodý), nebo 1 polévkovou lžíci epsomské soli (síran hořečnatý bezvodý), nebo 2,5 pol. lžíce síranu sodného krystalického či síranu hořečnatého krystalického rozpuštěného v malém množství teplé vody. Glauberovu či Epsomskou sůl pužijte ráno a v ten den nejezte tuhou (kousanou) stravu. V tento den pijte pouze nápoje podle typu člověka (čaje, ovocné šťávy ředěné vodou nebo polévkový vývar). Pokud neznáte svůj typ, použijte jablečnou a pomerančovou šťávu ředěnou horkou vodou případně slabý zázvorový čaj.

Až začnete druhý den po očistě jíst, jezte lehká jídla, jako je zelenina, lehké luštěniny a obiloviny. Nejezte maso, máslo, fazole, sóju, ryby, vajíčka a mléčné výrobky. S odpady se ze střev vyloučily i trávící enzymy. Musíte počkat, až se vyrobí nové a mohly vám strávit jídlo. To potrvá asi 3 dny.

Bylinná očista

Dá se použít i bylinná očista. Pro tyto účely je vhodný čaj Guduchi či Himal (Tinospora cordifolia) nebo Triphala tbl. či Trifla. Pokud použijete pouze bylinnou očistu užívejte čaje jeden měsíc.

Příznivci potravinové očisty mohou použít několikadenní očistu pomocí lehké polévkové stravy.

Jídelníček na deset dní.

Asi půl hodiny před snídaní vypijte sklenici vody pokojové teploty s čerstvou šťávou z poloviny citronu a až dvěma lžičkami hodnotného včelího medu.

Snídaně: Máte-li velký hlad, můžete pít čerstvou ovocnou šťávu, jinak můžete snídani zcela vynechat.

Oběd: V poledne pojezte lehké, teplé jídlo a můžete se najíst dosyta. Dbejte přitom na svůj přirozený bod nasycení, chrání vás před přejedením. Jezte v klidné atmosféře a po jídle zůstaňte ještě asi patnáct minut v klidu sedět.

Večeře: Máte-li velký hlad, doporučuji jako ráno čerstvé ovocné šťávy nebo polévky z obilí, rýže a zeleniny. Večeři jezte před 18. hodinou. Jinak večeři vynechejte. Svačiny: Jezte pouze hlavní jídla. Pokud vás v mezičase přepadne ,,malý hlad", utište jej čerstvými ovocnými šťávami.

Očista horkou vodou: Pro podporu výměny látkové a k proplachování používá ájurvéda horkou vodu. Tu pijte po půlhodině ještě horkou a v malých doušcích. Množství si řiďte podle žízně. Nenuťte se proto vypít nějaké určité množství. Většinou stačí asi půl malého šálku za půl hodiny. Horká voda představuje nejdůležitější součást kúry. Vodu vařte nejméně deset minut, neboť tak se její chuť zlepší a může také snáze pronikat do tělesných buněk. Vařenou vodu si uchovávejte v termosce. Očistu horkou vodou můžete použít ve kterémkoli období i samostatně.

Po deseti dnech můžete opět pomalu začít se svým normálním jídlem. Pijte však dále horkou vodu, kterou teď můžete popíjet po hodině až dvou hodinách. Během kúry choďte brzy spát (kolem 22. hodiny) a hodně choďte na procházky (před 22. hodinou).

Postní kúra čtyřdenní

Při těžkých stavech amy (neřádstva), kdy je organizmus přetížen zplodinami a tělesnými jedy a také jako úvod k léčení chronických nemocí ájurvéda doporučuje několik postních dnů s rýžovým odvarem. Vedle škodlivých zplodin ztratíte současně i několik kilogramů!

Při této dietě s rýžovým odvarem se po tři dny pojídá třikrát denně - ráno, v poledne a večer - rýžová polévka a pije se hodně horké vody. Rýžovou polévku připravíte tak, že na osobu dáte do půl litru vody po dvou polévkových lžících rýže basmati (nebo bílé rýže) a fazolí mungo (zelená sója) a necháte hodinu povařit. Po jednodenním namočení fazolí mungo ve vodě stačí vařit čtvrt hodiny ve stejné vodě. Podle chuti můžete okořenit trochou soli, šabrejem (indický kmín - džíra, římský kmín,), zázvorem nebo rozemletou kurkumou. Množství vody můžete také měnit a připravit tak polévku "hustší" nebo "řidší". Pohybujte se hojně na čerstvém vzduchu a spěte dostatečnou dobu.

Čtvrtý den ráno (nejlépe sobota) si vezměte lžíci ricinového oleje na projímání zralé amy - zplodin látkové výměny a jedovatých látek. K tomu dejte lžíci ricinového oleje do půl šálku vody, přidejte šťávu z půlky citronu, špetku soli a čtvrt lžičky mletého zázvoru, vše promíchejte a vypijte. Tato forma je příjemnější než samotný ricinový olej. Pokud nesnášíte nebo neradi jíte rýži, můžete se ji vyhnout lehkou zeleninovou polévkou nebo polévkou z ječmene.

Místo ricinového oleje můžete použít 1 polévkovou lžíci glauberovy soli (síran sodný bezvodý), nebo 1 polévkovou lžíci epsomské soli (síran hořečnatý bezvodý), nebo 2,5 pol. lžíce síranu sodného krystalického či síranu hořečnatého krystalického rozpuštěného v malém množství teplé vody.

První jídlo po vyprázdnění čtvrtého dne je rýžová polévka. Poté přecházejte pomalu a opatrně na lehká, teplá a vegetariánská jídla.

 



 

Únor až duben - období Slizu

"Na přechodu období vznikají vždy choroby. Choroby když vznikají, oběti se konají." Těmito chorobami mohou být chřipky, angíny, nevolnosti a trávící potíže, bolesti zad zejména bederní a křížové části, ale také psychické poruchy, stres, deprese a pocity psychické lability či neřešitelnosti situací. V tomto přechodovém období je dobré udělat důkladnou očistu nejlépe s projímadlem, abyste nemuseli "vykonávat oběť" v podobě zdravotních či psychických potíží. V chladných zimních měsících se zvyšují Vítr a Sliz. Vítr je rychlejší, proto se zvyšuje na začátku zimy. Vítr v lednu předává moc Slizu. Sliz je pomalý, stálý a líný, zvyšuje se pomaleji a poznáme to ve druhé polovině zimy s vrcholem koncem zimy - v dubnu.

Předjarní a jarní období je období Slizu. Sliz má na starosti zvlhčování sliznic, konstrukci a regeneraci tkání, zejména tvrdých a pevných. Ale i tukových. Sliz shromažďuje stavební materiál ke konstrukci tkání a proto rád tloustne či dělá otoky. Na jaře se hůře hubne. Mějte trpělivost, bude lépe.

Platí: "Jak venku, tak uvnitř." Venku taje sníh a led, u člověka tají hleny. Projevuje se zahlenění, rýma, kašel, zneprůchodněné sliznice. V tomto období se z potíží objevují alergie, astmatické, bronchitické potíže, angíny a jiné infekční nemoci. Dále únava, otupělost až deprese.

Vhodná chuť je ostrá (štiplavá), hořká a svíravá (trpká). Vhodné potraviny jsou suché, např. pečivo, topinky, lupínky, pizza, pečená či grilovaná jídla, sušené ovoce, vysušující např. syrová zelenina, zejména zelí a růžičková kapusta. Vynikající je pohanka, ječné kroupy, cizrna či mungo. Sliz je studený a proto má rád teplo, teplé potraviny i nápoje. Těch nápojů malé množství. Pokud v této době budete dopoledne jíst topinky s česnekem, nebudete smrdět, pochutnáte si a prospějete svému zdraví, kondici a výkonnosti.

Nevhodná chuť je sladká, slaná a kyselá, včetně kvašené. Nevhodná struktura potravin je těžká, tekutá, kašovitá, mastná a studená. Omezte či vynechejte nápoje, tekutiny, polévky, smetanové omáčky, těstoviny, rýži, ořechy a semena, šťavnaté ovoce, například kompoty. Do jídla si přidávejte zahřívající koření, např. zázvor, pepř, kmín, trikatu, pipal, muškát, hřebíček.

Pokud máte bolesti zad, masírujte si záda, nebo si nechejte namasírovat ájurvédským masérem či masérkou, olejem nebo krémem, pokud možno s obsahem bylin proti bolestem, vhodný je např. Ájurvédský masážní olej proti bolestem nebo balzám Siddhalepa.

Z léčivých bylin jsou vhodné tulsí, Guduchi, Himal, gotu kola, asafoetida, muškát, hřebíček, Liver-Kidney tbl., moringa.

V tomto období obecně vhodné

V tomto období obecně nevhodné

ostrá, hořká, trpká, lehká, suchá, horká

sladká, slaná, kyselá, těžká, mastná, studená

většina zeleniny a může být syrová, sušené ovoce, suché vločky, brambory, ředkvičky, čočka jakákoliv, cizrna, mungo, jáhly, pohanka, kukuřice, žito, ječmen - kroupy i vločky, jablka, med, káva, čekanka, pelyněk, hlávkový salát, zelí, celerová nať, mrkev, pivo, kakao, růžičková kapusta, čaj černý i zelený, špenát, kurkuma, dubová kůra, kostival, ořechový list, tymián, šalvěj, sušená paprika, cibule, česnek, pór, pepř, kmín, čili koření, zázvor, křen, galgán, pálivá paprika, asafoetida, hřebíček, skořice, muškát

pšenice vařená ve vodě, například těstoviny, oleje a tuky, rýže, máslo, smetana, mléko, to-fu a cukrové sladkosti, např. palačinky, slazené nápoje, kompoty, kysané nápoje, kys. zelí, kys. mléko (acidofilní), kýška, zákys, zakysaná smetana, sýry, tvaroh, jakýkoli ocet, minerální soli v minerálních vodách, slanečky, zelenina ve slaných nálevech, např. houby, třešně, meloun, hrozny, grepy, rybíz, angrešt, višně, maliny, jahody, rajčata, reveň, nektarinky

Vhodná aktivita: jakékoliv i těžké a namáhavé sporty, lyžování, sáňkování, bruslení, pěší turistika, posilování, jízda na kole

Nevhodná aktivita: televizní sporty

 


 

Květen - přechod od Slizu ke Žluči

Nacházíme se na konci období Slizu. V dubnu, vrcholném období Slizu, se projevují nemoci sliznic a dýchacích cest: zahlenění, záněty průdušek, kašel, alergie a těžké dýchání. Častokrát únava i poruchy na pevných (Sliz) tkáních, jako jsou otoky a bolesti kloubů a kostí.

Období Slizu obvykle končí v polovině května.

Víkendový očistný program

Při přeměně potravin na živiny vznikají v těle odpadní látky. Regulátor Sliz, který má na starosti konstrukci a regeneraci tkání, shromažďuje kromě stavebního materiálu cokoliv např. známky, mince, starožitnosti, kameny, lidi do týmu, pivní etikety, harampádí a také odpady (amu), které vznikají v lidském těle. Aby se Sliz nezahltil nahromaděnými odpady a popelem (amou), je vhodné mu pomoci důkladnou očistou. Víkendový očistný program je popsán v knize Ájurvéda česky na straně 197.

Stručný návod

Vyhraďte si jeden den volna. Večer před tímto volným den snězte lehkou večeři, například polévku s pečivem. Druhý den ráno (v očistný den - v den volna) si vezměte projímadlo. Jako projímadlo doporučuji použít 1 polévkovou lžíci glauberovy soli (síran sodný bezvodý), nebo 1 polévkovou lžíci epsomské soli (síran hořečnatý bezvodý), nebo 2,5 pol. lžíce síranu sodného krystalického či síranu hořečnatého krystalického rozpuštěného v malém množství teplé vody. Glauberovu či Epsomskou sůl pužijte ráno a v ten den nejezte tuhou (kousanou) stravu. V tento den pijte pouze nápoje podle typu člověka (čaje, ovocné šťávy ředěné vodou nebo polévkový vývar). Pokud neznáte svůj typ, použijte jablečnou a pomerančovou šťávu ředěnou horkou vodou případně slabý zázvorový čaj.

Až začnete druhý den po očistě jíst, jezte lehká jídla, jako je zelenina, lehké luštěniny a obiloviny. Nejezte maso, máslo, fazole, sóju, ryby, vajíčka a mléčné výrobky. S odpady se ze střev vyloučily i trávící enzymy. Musíte počkat, až se vyrobí nové a mohly vám strávit jídlo. To potrvá asi 3 dny.

Bylinná očista

Dá se použít i bylinná očista. Pro tyto účely je vhodný čaj Guduchi či Himal (Tinospora cordifolia) nebo Triphala tbl. či Trifla. Pokud použijete pouze bylinnou očistu užívejte čaje jeden měsíc.

Příznivci potravinové očisty mohou použít několikadenní očistu pomocí lehké polévkové stravy.

Jídelníček na deset dní.

Asi půl hodiny před snídaní vypijte sklenici vody pokojové teploty s čerstvou šťávou z poloviny citronu a až dvěma lžičkami hodnotného včelího medu.

Snídaně: Máte-li velký hlad, můžete pít čerstvou ovocnou šťávu, jinak můžete snídani zcela vynechat.

Oběd: V poledne pojezte lehké, teplé jídlo a můžete se najíst dosyta. Dbejte přitom na svůj přirozený bod nasycení, chrání vás před přejedením. Jezte v klidné atmosféře a po jídle zůstaňte ještě asi patnáct minut v klidu sedět.

Večeře: Máte-li velký hlad, doporučuji jako ráno čerstvé ovocné šťávy nebo polévky z obilí, rýže a zeleniny. Večeři jezte před 18. hodinou. Jinak večeři vynechejte. Svačiny: Jezte pouze hlavní jídla. Pokud vás v mezičase přepadne ,,malý hlad", utište jej čerstvými ovocnými šťávami.

Očista horkou vodou: Pro podporu výměny látkové a k proplachování používá ájurvéda horkou vodu. Tu pijte po půlhodině ještě horkou a v malých doušcích. Množství si řiďte podle žízně. Nenuťte se proto vypít nějaké určité množství. Většinou stačí asi půl malého šálku za půl hodiny. Horká voda představuje nejdůležitější součást kúry. Vodu vařte nejméně deset minut, neboť tak se její chuť zlepší a může také snáze pronikat do tělesných buněk. Vařenou vodu si uchovávejte v termosce. Očistu horkou vodou můžete použít ve kterémkoli období i samostatně.

Po deseti dnech můžete opět pomalu začít se svým normálním jídlem. Pijte však dále horkou vodu, kterou teď můžete popíjet po hodině až dvou hodinách. Během kúry choďte brzy spát (kolem 22. hodiny) a hodně choďte na procházky (před 22. hodinou).

Postní kúra čtyřdenní

Při těžkých stavech amy (neřádstva), kdy je organizmus přetížen zplodinami a tělesnými jedy a také jako úvod k léčení chronických nemocí ájurvéda doporučuje několik postních dnů s rýžovým odvarem. Vedle škodlivých zplodin ztratíte současně i několik kilogramů!

Při této dietě s rýžovým odvarem se po tři dny pojídá třikrát denně - ráno, v poledne a večer - rýžová polévka a pije se hodně horké vody. Rýžovou polévku připravíte tak, že na osobu dáte do půl litru vody po dvou polévkových lžících rýže basmati (nebo bílé rýže) a fazolí mungo (zelená sója) a necháte hodinu povařit. Po jednodenním namočení fazolí mungo ve vodě stačí vařit čtvrt hodiny ve stejné vodě. Podle chuti můžete okořenit trochou soli, šabrejem (indický kmín - džíra, římský kmín,), zázvorem nebo rozemletou kurkumou. Množství vody můžete také měnit a připravit tak polévku "hustší" nebo "řidší". Pohybujte se hojně na čerstvém vzduchu a spěte dostatečnou dobu.

Čtvrtý den ráno (nejlépe sobota) si vezměte lžíci ricinového oleje na projímání zralé amy - zplodin látkové výměny a jedovatých látek. K tomu dejte lžíci ricinového oleje do půl šálku vody, přidejte šťávu z půlky citronu, špetku soli a čtvrt lžičky mletého zázvoru, vše promíchejte a vypijte. Tato forma je příjemnější než samotný ricinový olej. Pokud nesnášíte nebo neradi jíte rýži, můžete se ji vyhnout lehkou zeleninovou polévkou nebo polévkou z ječmene.

Místo ricinového oleje můžete použít 1 polévkovou lžíci glauberovy soli (síran sodný bezvodý), nebo 1 polévkovou lžíci epsomské soli (síran hořečnatý bezvodý), nebo 2,5 pol. lžíce síranu sodného krystalického či síranu hořečnatého krystalického rozpuštěného v malém množství teplé vody.

První jídlo po vyprázdnění čtvrtého dne je rýžová polévka. Poté přecházejte pomalu a opatrně na lehká, teplá a vegetariánská jídla.

Z potravin obecně jsou vhodné lehké (zelenina a některé luštěniny či obilniny), suché (pečivo, pizza, preclíky, sušené ovoce) a chutě ostrá, hořká (kakao, čokoláda, káva zejména kofeinová) a svíravá (trpká). Vyhněte se rýži, těstovinám, houskovým knedlíkům a omáčkám, zejména smetanovým, fazolím, sóji a tukům.

V období Slizu (leden až květen) se těžko hubne, protože Sliz shromažďuje a zadržuje. Velmi mu prospívá pohyb a fyzická aktivita. Pro toho, kdo je omezen v pohybu (bolestivé klouby, špatné dýchání) je vhodná masáž. Ájurvédská masáž je vynikající i v době očisty (výše uvedeného očistného programu). Změkčí a zvláční nečistoty v těle (toxíny) a připraví je projímadlu k očistě.

 




 

Červen až srpen - období Žluči

Letní měsíce jsou obdobím horké Žluče. Žluč a zejména lidé typu Žluč uvítají chladivé potraviny, jako jsou máta, slazené nápoje, zelí, paprika, kedlubny, melouny, třešně, těstoviny, rýže, bílé pečivo, máslo, smetana, fazole, cizrna, mungo, to-fu i sojové boby či sojové mléko a cukrové sladkosti, např. palačinky, čokoláda, melta, karo, kromě medu. Med je zahřívající, nehodí se pro horké měsíce. Vhodná je též zmrzlina, zejména čokoládová, a nanuky. Bohužel stále více výrobců dává do zmrzlin a nanuků syrovátku, která zvyšuje žízeň a žravost. Tím odebírá zmrzlině její příjemně chladivé účinky. Vhodná chuť je sladká, hořká a trpká.

Nevhodné jsou jahody, maliny, rybíz, angrešt, broskve, meruňky, višně, grepy a další kyselé ovoce nebo kyselá zelenina, například rebarbora, kysané zelí. Stejně tak nevhodné jsou kefír, syrovátka, jogurt či jiné acidofliní potraviny. Kyselé nápoje a nápoje se syrovátkou či kyselinou citronovou způsobují žízeň. Nevhodná chuť je slaná, kyselá a ostrá.

Z léčivých bylin je vynikající koriandr, kurkuma, pískavice řecké seno, fenykl, anýz, kopr. Z kořenících směsí karí směs a adžika. Vhodný nápoj v horkých dnech je guduchi a mátový čaj.

Pokud vás postihne letní průjem, nebraňte mu v očistě. Pravděpodobně jste do sebe dostali něco, co vaše tělo odmítá a chce se toho zbavit. Nebo jste neprovedli jarní očistu a vaše tělo dokončuje zmeškané.

V tomto období obecně vhodné

V tomto období obecně nevhodné

sladká, hořká, trpká, těžká, suchá, chladivá

slaná, kyselá, ostrá, lehká, olejovitá, horká

káva, čekanka, hlávkový salát, zelí, celerová nať, pivo, kakao, růžičková kapusta, čaj mátový, černý i zelený, brambory, zelí, škroby, oleje a tuky, třešně, hrozny, rýže, pšenice, paprika, kedlubny, melouny, těstoviny, rýže, bílé pečivo, máslo, smetana, mléko, nezrající sýry, fazole, cizrna, mungo, to-fu i sojové boby či sojové mléko a cukrové sladkosti, např. palačinky, slazené nápoje, čokoláda, melta, karo, kurkuma, dubová kůra, kostival, ořechový list, tymián, šalvěj, pelyněk, sušená paprika

sůl kuchyňská i mořská, minerální soli v minerálních vodách, v tabletách, kyselé a kysané nápoje a nápoje s kyselinou citronovou, slanečky, slané brambůrky, zelenina ve slaných nálevech, např. houby, dále grepy, rybíz, angrešt, višně, maliny, jahody, rajčata, reveň, nektarinky, kys. zelí, kys. mléko (acidofilní), kýška, zákys, zakysaná smetana, zrajícící sýry, tvaroh, med, jakýkoli ocet

Vhodná aktivita: středně náročné a těžké sporty – běh, chůze, horolezectví, lehké veslování, aerobik, tanec, plavání, kanoistika, míčové hry, cykloturistika

Nevhodná aktivita: televizní sporty, příliš zahřívající sporty

 


 

Září - přechod od Žluči k Větru

"Na přechodu období vznikají vždy choroby. Choroby když vznikají, oběti se konají." Těmito chorobami mohou být chřipky, angíny, nevolnosti a trávící potíže, bolesti zad zejména bederní a křížové části, ale také psychické poruchy, stres, deprese a pocity psychické lability či neřešitelnosti situací. V tomto přechodovém období je dobré udělat důkladnou očistu nejlépe s projímadlem, abyste nemuseli "vykonávat oběť" v podobě zdravotních či psychických potíží. Žluč v létě funguje podobně jako kamna: vyrábí teplo, ale také popel. Popel z lidského těla odvádí lymfatický systém. Je vhodné mu pomoci důkladnou očistou s ájurvédskou masáží.

Víkendový očistný program

Při přeměně potravin na živiny vznikají v těle odpadní látky. Regulátor Sliz, který má na starosti konstrukci a regeneraci tkání, shromažďuje kromě stavebního materiálu cokoliv např. známky, mince, starožitnosti, kameny, lidi do týmu, pivní etikety, harampádí a také odpady (amu), které vznikají v lidském těle. Aby se Sliz nezahltil nahromaděnými odpady a popelem (amou), je vhodné mu pomoci důkladnou očistou. Víkendový očistný program je popsán v knize Ájurvéda česky na straně 197.

Stručný návod

Vyhraďte si jeden den volna. Večer před tímto volným den snězte lehkou večeři, například polévku s pečivem. Druhý den ráno (v očistný den - v den volna) si vezměte projímadlo. Jako projímadlo doporučuji použít 1 polévkovou lžíci glauberovy soli (síran sodný bezvodý), nebo 1 polévkovou lžíci epsomské soli (síran hořečnatý bezvodý), nebo 2,5 pol. lžíce síranu sodného krystalického či síranu hořečnatého krystalického rozpuštěného v malém množství teplé vody. Glauberovu či Epsomskou sůl pužijte ráno a v ten den nejezte tuhou (kousanou) stravu. V tento den pijte pouze nápoje podle typu člověka (čaje, ovocné šťávy ředěné vodou nebo polévkový vývar). Pokud neznáte svůj typ, použijte jablečnou a pomerančovou šťávu ředěnou horkou vodou případně slabý zázvorový čaj.

Až začnete druhý den po očistě jíst, jezte lehká jídla, jako je zelenina, lehké luštěniny a obiloviny. Nejezte maso, máslo, fazole, sóju, ryby, vajíčka a mléčné výrobky. S odpady se ze střev vyloučily i trávící enzymy. Musíte počkat, až se vyrobí nové a mohly vám strávit jídlo. To potrvá asi 3 dny.

Bylinná očista

Dá se použít i bylinná očista. Pro tyto účely je vhodný čaj Guduchi či Himal (Tinospora cordifolia) nebo Triphala tbl. či Trifla. Pokud použijete pouze bylinnou očistu užívejte čaje jeden měsíc.

Příznivci potravinové očisty mohou použít několikadenní očistu pomocí lehké polévkové stravy.

Jídelníček na deset dní.

Asi půl hodiny před snídaní vypijte sklenici vody pokojové teploty s čerstvou šťávou z poloviny citronu a až dvěma lžičkami hodnotného včelího medu.

Snídaně: Máte-li velký hlad, můžete pít čerstvou ovocnou šťávu, jinak můžete snídani zcela vynechat.

Oběd: V poledne pojezte lehké, teplé jídlo a můžete se najíst dosyta. Dbejte přitom na svůj přirozený bod nasycení, chrání vás před přejedením. Jezte v klidné atmosféře a po jídle zůstaňte ještě asi patnáct minut v klidu sedět.

Večeře: Máte-li velký hlad, doporučuji jako ráno čerstvé ovocné šťávy nebo polévky z obilí, rýže a zeleniny. Večeři jezte před 18. hodinou. Jinak večeři vynechejte. Svačiny: Jezte pouze hlavní jídla. Pokud vás v mezičase přepadne ,,malý hlad", utište jej čerstvými ovocnými šťávami.

Očista horkou vodou: Pro podporu výměny látkové a k proplachování používá ájurvéda horkou vodu. Tu pijte po půlhodině ještě horkou a v malých doušcích. Množství si řiďte podle žízně. Nenuťte se proto vypít nějaké určité množství. Většinou stačí asi půl malého šálku za půl hodiny. Horká voda představuje nejdůležitější součást kúry. Vodu vařte nejméně deset minut, neboť tak se její chuť zlepší a může také snáze pronikat do tělesných buněk. Vařenou vodu si uchovávejte v termosce. Očistu horkou vodou můžete použít ve kterémkoli období i samostatně.

Po deseti dnech můžete opět pomalu začít se svým normálním jídlem. Pijte však dále horkou vodu, kterou teď můžete popíjet po hodině až dvou hodinách. Během kúry choďte brzy spát (kolem 22. hodiny) a hodně choďte na procházky (před 22. hodinou).

Postní kúra čtyřdenní

Při těžkých stavech amy (neřádstva), kdy je organizmus přetížen zplodinami a tělesnými jedy a také jako úvod k léčení chronických nemocí ájurvéda doporučuje několik postních dnů s rýžovým odvarem. Vedle škodlivých zplodin ztratíte současně i několik kilogramů!

Při této dietě s rýžovým odvarem se po tři dny pojídá třikrát denně - ráno, v poledne a večer - rýžová polévka a pije se hodně horké vody. Rýžovou polévku připravíte tak, že na osobu dáte do půl litru vody po dvou polévkových lžících rýže basmati (nebo bílé rýže) a fazolí mungo (zelená sója) a necháte hodinu povařit. Po jednodenním namočení fazolí mungo ve vodě stačí vařit čtvrt hodiny ve stejné vodě. Podle chuti můžete okořenit trochou soli, šabrejem (indický kmín - džíra, římský kmín,), zázvorem nebo rozemletou kurkumou. Množství vody můžete také měnit a připravit tak polévku "hustší" nebo "řidší". Pohybujte se hojně na čerstvém vzduchu a spěte dostatečnou dobu.

Čtvrtý den ráno (nejlépe sobota) si vezměte lžíci ricinového oleje na projímání zralé amy - zplodin látkové výměny a jedovatých látek. K tomu dejte lžíci ricinového oleje do půl šálku vody, přidejte šťávu z půlky citronu, špetku soli a čtvrt lžičky mletého zázvoru, vše promíchejte a vypijte. Tato forma je příjemnější než samotný ricinový olej. Pokud nesnášíte nebo neradi jíte rýži, můžete se ji vyhnout lehkou zeleninovou polévkou nebo polévkou z ječmene.

Místo ricinového oleje můžete použít 1 polévkovou lžíci glauberovy soli (síran sodný bezvodý), nebo 1 polévkovou lžíci epsomské soli (síran hořečnatý bezvodý), nebo 2,5 pol. lžíce síranu sodného krystalického či síranu hořečnatého krystalického rozpuštěného v malém množství teplé vody.

První jídlo po vyprázdnění čtvrtého dne je rýžová polévka. Poté přecházejte pomalu a opatrně na lehká, teplá a vegetariánská jídla.

 



 

Říjen až prosinec - období Větru

Podzimní období je období Větru. Vítr sklízí ze stromů listy, aby mohly shnít a přeměnit se na hnojivo pro příští rok. Platí: "Jak venku, tak uvnitř." Zvyšující se vítr venku zvyšuje i Vítr uvnitř lidského těla. Vítr je rychlý, pohyblivý, ochlazující, vysušující, proměnlivý a lehký. Proto přijímejte opačné podněty. Vyhýbejte se průvanu, chladu, oblečte si neprofoukavé oblečení, pijte teplé nápoje a jezte teplá jídla. Vynikající je vana s horkou vodou s následnou olejovou masáží těla. Vhodná chuť je sladká, slaná a kyselá, kromě kvašené. Vhodná struktura potravin je těžká, tekutá, kašovitá, mastná a horká. Dopřejte si polévky, smetanové omáčky, těstoviny, rýži, ořechy a semena, šťavnaté ovoce, jako např. hrozny a švestky. S ochlazujícím se ročním obdobím si do jídla přidávejte zahřívající koření, např. zázvor, pepř, kmín, trikatu, pipal, muškát, hřebíček.

Pokud máte bolesti zad, masírujte si záda, nebo si nechejte namasírovat od ájurvédského maséra či masérky, olejem nebo mastným krémem, pokud možno s obsahem bylin proti bolestem, vhodný je např. Ájurvédský masážní olej proti bolestem nebo balzám Siddhalepa.

Nevhodné potraviny jsou suché, např. topinky, lupínky, sušené ovoce, studené jako jsou chlazené nápoje či zmrzlina, vysušující např. syrová zelenina, zejména zelí a růžičková kapusta.

Z léčivých bylin je nejvhodnější slanina, bůček, špek, máslo, smetana, tuňák v oleji, sardinky a sádlo. Pro toho, kdo nejí živočišné potraviny, jsou vhodné oleje. Ty se bohužel nedají mazat na chléb. Jediný rostlinný tuk, který se dá mazat na chléb či pečivo je kokosový tuk. Ten při teplotě pod 23 stupňů je tuhý, nad 23 stupňů je tekutý. Množství těžkých a mastných potravin přizpůsobte velikosti své fyzické aktivity. Při fyzicky aktivním životě můžete přijímat větší množství těžkých a mastných látek.

Z rostlinných bylin jsou vhodné gotu kola, asafoetida, muškát, hřebíček.

V tomto období obecně vhodné

V tomto období obecně nevhodné

sladká, slaná, kyselá, těžká, mastná, horká

ostrá, hořká, trpká, lehká, suchá, studená

zelenina pouze tepelně upravená, škroby, oleje a tuky, třešně, hrozny, rýže, pšenice, melouny, těstoviny, bílé pečivo, máslo, smetana, mléko, růžová čočka, cizrna, mungo, to-fu a cukrové sladkosti, např. palačinky, slazené nápoje, kmín, zázvor, pepř, asafoetida, hřebíček, skořice, muškát, med, nezrající sýry

syrová zelenina, sušené ovoce, suché vločky, jáhly, pohanka, kukuřice, žito, ječmen - kroupy i vločky, kysané nápoje, kys. zelí, kys. mléko (acidofilní), kýška, zákys, zakysaná smetana, zrající sýry, tvaroh, ocet jakýkoli

Vhodná aktivita: nenáročné a lehké sporty – lehký běh, procházky, jógové cviky, tai-či, tanec, plavání v teplé vodě, míčové hry, lehká cykloturistika i televizní sporty

Nevhodná aktivita: příliš těžké a namáhavé sporty

 
Administrace WebSnadno | Tvorba webových stránek na WebSnadno  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek